Jesteś na stronie informacyjnej PWSW   Click to listen highlighted text! Jesteś na stronie informacyjnej PWSW
Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Ms Outlook i poczta uczelniana

Co oznacza nazwa Outlook

Nazwę Outlook nosi zarówno program którym odczytujemy pocztę (tak zwany “klient poczty”) jak i usługa (serwer) poczty udostępniany przez Microsoft w chmurze Microsoft365.

Problem związany z korzystaniem z poczty uczelnianej przez program Outlook wiąże się z tym, że Microsoft udostępnił konta pocztowe w chmurze dla wszystkich studentów i pracowników PANS. Te skrzynki pocztowe mają niestety taki sam adres email, jak skrzynki założone przez nas. Gdy otwieramy pocztę nie korzystając z programu (klienta) Outlook – problem z tego tytułu nie występuje, gdyż program z którego korzystamy musi być jednoznacznie skonfigurowany.  Na przykład strona https:/poczta.pwsw.eu jest połączona z naszym serwerem poczty. Inaczej dzieje się z programem Outlook, jeśli konfiguruje się on automatycznie. Może on połączyć się z naszym serwerem (prawidłowo) lub serwerem Microsoft (wtedy nie mamy dostępu do poczty uczelnianej).

W tym drugim przypadku należy skasować błędną konfigurację i wykonać ją ponownie. Jeśli to nie pomoże  – można skorzystać z konfiguracji “ręcznej” z wykorzystaniem protokołu IMAP. Wybieramy:

Plik → Ustawienia kont

a następnie wykonujemy konfigurację tak jak opisano w instrukcji .outlook2imap

Na koniec wyjaśnienie: dlaczego nie możemy wykorzystać poczty Microsoft 365.

Korzystanie z tego konta wiąże się z koniecznością podania przez użytkowników firmie Microsoft adresu poczty i/lub numeru telefonu. Uczelnia nie może tego od studentów i pracowników wymagać, gdyż jest to niezgodne z regulacjami RODO.

Skip to content Click to listen highlighted text!